Restoran Temizliği

Restoran temizliği sadece hijyen bakımından değil, aynı zamanda sağlık, güvenlik ve prestij bakımından da önem taşımaktadır. Genellikle toz tortularının üzerinde bulunan gıda parçacıklarının temizlenmemesi ile ortaya çıkan restoran kirleri temizlenmez ise yangın oluşturma riskini de barındırır. Günümüzde ise temizliğine önem veren müşterilerin pek çoğu, yemek için gittikleri restoranların mutfaklarını dahi ziyaret ederek temiz olup olmadığını kontrol etmek istemekteler.

Restoran temizliğinin gerekli şekilde yapılmış olduğu yerlerde daha fazla müşterinin bulunmasına karşın, aksi bir durumun söz konusu olması halinde, müşteriler durumu sosyal medyadan potansiyel müşterilere de aktardığı için müşteri azlığı ortaya çıkmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak adına restoranlarda temizliğe ekstra özen gösterilmesi gerekir. Peki bu nasıl sağlanır?

Restoran Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Restoran temizliğine ilk olarak mutfak ve servis bölümlerinden başlanır ve burada bulunan çöpler toplanarak atılır. Ardından da pencere kenarları ve camların silinerek temizlenmesi sağlanır.
  • Sonraki aşamada sıra mutfağa geldiğinde, burada bulunan lavabo ve yemeklerin yapılmasında kullanılan tüm ekipmanların temizliği sağlanır.
  • Zemin temizliğinde, yerleşmiş olan kirler arındırılarak kireç, boya, alçı gibi yapışık kirler varsa bunların sökülmesi sağlanır.
  • Restoranlarda yemek yiyen müşterilerin, kasaya gitmeden önce uğradıkları ortak kullanım alanları olan lavabo ve tuvaletlerin, hijyen koşullarına uygun şekilde temizlenmeleri sağlanır.

Tüm bu işlemler bir temizlik şirketi tarafından yapılıyorsa, restoran görevlilerine mekanın teslimi aynı gün içerisinde gerçekleştirilir. Bunlara ek olarak, restoran temizliği sırasında kullanılacak olan tüm makine ve deterjanlar ile malzeme temininin, temizliği yapacak şirket tarafından gerçekleşmesi söz konusu olmalıdır.

Restoran TemizliğiRestoran temizliğinin, sunulan lezzetli yemekler, hizmet veren güler yüzlü elemanlar, mekanın lüks oluşu, nezih bir yerde konumlandırılması… kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Masa örtülerinin temiz olması, yemek takımlarının parlaması, mutfak ekipmanlarının güzel görünümü… yemeğin içerisinden böcek çıkmaması kadar önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Tuvalet ve lavaboların temizliği ise restoranlara gelen konuklar tarafından ayrıca ele alınarak değerlendirilmektedir. Özellikle kalabalık yerlerde beklenen tuvalet sırasında kokmayan; sonrasında geçilen lavabolarda lavabonun tıkalı olmadığı ve buna ek olarak sabun bulunan restoranlar, diğerlerine göre daha fazla tercih edilmektedir.

Tüm bu temizlik koşullarına sahip olabilmek adına bazen temizlik şirketlerine gereksinim duyabilen restoranlarda, bazen de servis elemanlarının, yerleri paspasladıkları görülebilmektedir. Bunun hemen sonrasında, elini yıkamadan servisine kaldığı yerden devam eden restoranların da hijyen koşullarını yeterince sağlamadığını anlamak zor olmayacaktır. Servis elemanlarının temizlik ve servis sırasında farklı eldivenler kullanmaları çok önemlidir.

NASIL ÇALIŞIRIZ ?

Fiyat İsteğinizi Alırız

Fiyat teklifi isteğinizi detaylı bir şekilde sizden talep ederiz.

Temizlik için Keşif Yaparız

Temizlenmesini istediğiniz yeri, görmek ve kullanılacak malzemeleri belirlemek için keşfe geliriz.

Fiyat Teklifinizi Hazırlarız

Yapmış olduğumuz keşiften sonra belirlediğimiz kriterlere göre fiyat teklifimizi hazırlarız.

Her Yeri Tertemiz Yaparız

Fiyat teklifimizi kabul ettiğinizden sonra temizliğe geliriz.

TEMİZLİK BLOG

Restoranınız Tertemiz Olsun!

Restoran temizliği ihtiyaçlarınızda, profesyonel hizmetimizden yararlanmak ve
fiyat almak için hemen bizi arayın. Restoranınızı tertemiz yapalım.