Merdiven Temizliği

Merdiven temizliği, apartmanlarda yaşayan insanların evlerinin içi kadar önem vermeleri gereken detaylar arasında yer almaktadır. Çünkü kapının kapatılması ile her şey dışarıda kalmaz; böcekler ve kemirgenler temiz olmayan apartmanlara logar ve kanalizasyonlardan gelip, sonrasında da evlerin içerisine sızarlar. Bu durumun insan sağlığı açısından çok ciddi riskleri söz konusudur.

Merdiven temizliği yapan temizlik şirketleri ve bireysel çalışan kişiler bulunmasına karşın, genellikle apartman içerisinde yapılan bu işlemin sadece merdivenlerden ibaret olduğu düşünülmektedir. Oysa ki apartman temizliği, sadece merdivenlerin yıkanması ya da silinmesinden ibaret değildir. Posta kutularının, merdiven dairesinin, asansörün, kapı ve camların temizliğinin de akla getirilmesi gerekir.

İnsanların en çok dış ortama temas eden organları elleridir. Merdiven temizliğinin yeterli yapılmadığı durumlarda, merdivenlere dokunulması sebebi ile pek çok mikrop vücuda alınabilir. Sadece bununla da sınırlı kalmayıp, böcek ve haşereler de temiz olmayan merdivenlerde konumlanıp, buradan evlere süzülürler. Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, merdiven temizliğinin ne kadar önemli olduğunu anlamak hiç de zor olmayacaktır.

Merdiven temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de apartman içerisinde bulunan kokuyu gidermektir. Böcekler, haşereler ve kemirgenler sadece pisliğe değil; kötü kokulara da gelirler.

Merdiven Temizliği Nasıl Yapılır?

Merdivenler, dışarıda kullanılan ayakkabılarla inilip çıkılmaları dolayısı ile üzerlerinde çok fazla toz ve mikrop barındırırlar. Aslında genel olarak bakıldığında böyle bile olsa, merdiven temizliği yapmak zor bir iş değildir; sadece işin inceliklerinin bilinmesi ve bu iş için doğru temizlik görevlilerinin tercih edilmesi gerekir.

Hijyenik deterjanların kullanılması gereken merdiven temizliğinde yıkama işlemi ile en doğru sonuçlar elde edilir. Ancak zaman zaman yıkama durumu söz konusu olmayabilir; asansör boşluğuna su gitmesi ve bu ortamda nemin birikmesi, haşerelere davetiye çıkartabilir. Yıkamanın yapılamadığı durumlarda merdivenlerin silinmesi gerekir, ama silmeden önce de toz alınması için çalışma alanının hafif ıslatılmış süpürge ile süpürülmesi önemlidir.

Merdiven Temizliğini Kim Yapar?

Küçük apartmanlarda yapılan merdiven temizliği komşular arasında iş bölümü yapılarak gerçekleştirilebilir. Ancak daha büyük apartmanlar için genellikle bir apartman görevlisi bulunmakta ve temizliği onun yapması istenmektedir. Bu görevli gün sonunda çöp toplama işlemini de yapabilir. Ancak buna karşın, bu çalışanların sigortalı olmaları koşulu vardır. Bu da apartman sakinleri için yüklü aidatların ödenmesi anlamına gelir.

Bir diğer alternatif ise temizlik şirketlerinden yardım almaktır. Temizlik şirketleri ile belirlenen periyotlarda yapılacak merdiven temizliği için anlaşma sağlanabilir. Bu periyotlarda haftalık ya da aylık anlaşma sağlanabilir. Ancak arayı çok uzatmanın, hijyen koşullarını riske sokacağı da unutulmamalıdır.

NASIL ÇALIŞIRIZ ?

Fiyat İsteğinizi Alırız

Fiyat teklifi isteğinizi detaylı bir şekilde sizden talep ederiz.

Temizlik için Keşif Yaparız

Temizlenmesini istediğiniz yeri, görmek ve kullanılacak malzemeleri belirlemek için keşfe geliriz.

Fiyat Teklifinizi Hazırlarız

Yapmış olduğumuz keşiften sonra belirlediğimiz kriterlere göre fiyat teklifimizi hazırlarız.

Her Yeri Tertemiz Yaparız

Fiyat teklifimizi kabul ettiğinizden sonra temizliğe geliriz.

TEMİZLİK BLOG

Merdivenleriniz Tertemiz Olsun!

Merdiven temizliği ihtiyaçlarınızda, profesyonel hizmetimizden yararlanmak ve
fiyat almak için hemen bizi arayın. Merdivenlerinizi tertemiz yapalım.